streda 11. februára 2015

Bohovia a bojovníci

Časť 1.: Divoch


Doba bronzová. Dávne časy hrdinov, divokej prírody, tajomných božstiev. Časy, keď Bohovia vládnu svetu a ľudia sa obetami snažia zavďačiť Všemocnej Bohyni, Zemetrasovi, Moru i posvätným tvorom. Časy, keď dvanásťročný chlapec bojuje o prežitie ako dospelý muž. Časy, keď prenasledovanému na úteku po mori podá pomocnú ruku delfín a sila priateľstva sa prejaví v tých najzvláštnejších situáciách.


Hylas je Divoch. Žije v prírode a s prírodou. Spolu s mladšou sestrou Issi pasú kozy, aby si zarobili na živobytie. Ako Divosi majú prístup do dediny zakázaný, ich domovom sú okolité hory a lesy. Pokojným dňom v lone prírody nastane koniec, keď súrodencov náhle rozdelí príchod vraních bojovníkov, ktorí, ktovie prečo, chcú zabiť všetkých Divochov. Hylasovi sa podarí odlákať ich pozornosť od Issi a sám ujde hlboko do lesa, kde narazí na svojho priateľa Telamona, náčelníkovho syna. Telamon priateľovi prisľúbi pomoc v hľadaní sestry a na útek k moru mu požičia otcove kone, za čo ho neskôr neminie trest.

Udalosti, odohrávajúce sa na pozadí Hylasovho úteku pred vraními bojovníkmi, odkrývajú tajomstvá, ktoré mali ostať navždy skryté. Na povrch vychádzajú skutočnosti, ktoré zamotajú osudmi všetkých zúčastnených a zmenia Hylasov i Telamonov pohľad na svet. Tajomná veštba vyvoláva zmätok v radoch najmocnejších. Veštba, ktorá nesmie byť naplnená, odhaľuje minulosť hlavných hrdinov a otriasa priateľstvom Telamona a Hylasa. Do cesty im navyše postaví Pirru, dcéru najvyššej kňažky, spurnú a tvrdohlavú, ktorá sa podobne ako Hylas, vzoprie matkinmu rozhodnutiu vydať ju za náčelníkovho syna a ujde pred bojovníkmi na šíre more.

Bronzová dýka ako symbol moci vládnuceho rodu sa dostane do rúk Divocha, ktorému na ceste za zmenou svojho osudu pomáha posvätný tvor. Puto, aké vznikne medzi delfínom a človekom, je pevné a nesmierne vzácne, prekvapuje bojovníkov a neodvážia sa doň zasiahnuť ani tí na zemi najmocnejší. Hylas nevie, prečo mu Bohovia pripravili takúto púť. Jediné, čo ho ženie vpred, je dávny sľub a naplnenie prosby matky, aby sa postaral o svoju malú sestru. Hylas musí nájsť Issi a postarať sa o to, aby bola v bezpečí.

Podarí sa Issi prežiť? Nájde Hylas svoju sestru? Potrestá Pirru matka za jej útek do divočiny? Nájdu Hylas a Telamon cestu jeden k druhému? Dokážu vôbec chlapci nájsť odpovede na otázky, ktoré im predhadzujú mocní Bohovia svojou veštbou? Nájde v sebe Telamon silu vzoprieť sa odvekým tradíciám? Akú cenu má priateľstvo, láska a rodina?

Vydať sa na dobrodružnú cestu a nájsť odpovede na tieto otázky spoločne s Hylasom, Telamonom, Pirrou a Duchom mora môžete prostredníctvom prvej časti trilógie Bohovia a bojovníci od Michelle Peverovej. Cesta to bude nielen nebezpečná a plná nástrah, ale aj poučná, zábavná a zaujímavá. Hylasov príbeh vás strhne a prevalcuje takou silou, že neodložíte knihu z rúk, kým nedočítate poslednú kapitolu.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára